Niğde Gezilecek Yerler

Niğde Gezilecek Yerler

Niğde Gezilecek Yerler

Bu yazımda şehir gezginleri için Niğde ilinin gezilip görülmeye değer tarihi ve kültürel yerlerinden bahsedeceğim. Anadolu'nun önemli yerleşim kentlerinden olan Niğde tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı günümüzde görülmeye değer tarihi ve kültürel eserler ile karşılaşmaktayız. Firma olarak müşterilerimizin bu eşsiz güzelliklerle tanışması adına son model araçlar ve en uygun fiyat seçenekleriyle yanınızda olmayı bir borç bilmekteyiz. En ucuz oto kiralama hizmetini Kiralama Rent a Car Firması olarak daima müşterilerimizin kaliteli bir hizmet alması adına gayret göstermekteyiz. Niğde ve çevresinde oldukça gezilecek yer olmasından dolayı biz sizlere gezilebilecek yerler hakkında bir liste hazırladık. Sizlere bu liste ile gezi öncesi bir ön bilgi oluşturmaya ve gezilecek yerler hakkında fikir sahibi olmanızı amaçlayarak oluşturduk. Kısaca Niğde hakkında genel bir bilgiyi sunduktan sonra şimdi ise Niğde'nin eşsiz tarihi ve kültürel değerlerinden bahsedelim.

Gümüşler Manastırı

Niğde'nin Gümüşler kasabasında yer alan manastırın tarihine dair ve orta çağda kendisine verilen isme dair herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Kapadokya bölgesinde ve günümüze kadar en iyi korunarak gelmiş olan en büyük manastırlardan bir tanesi olması özelliğine sahiptir. Kapadokya bölgesinde birçok kaya içlerine oyulan manastır bulunmaktadır. Genel olarak bazı bilim insanları bunları yemek haneli ve açık havuzlu olmak üzere iki ayrı grupta ele alınmaktadır.

Bu ayrıma göre Gümüşler manastırı açık havuzlu olan grupta yer almaktadır. Gümüşler Manastırı'nda bulunan en önemli tarihi doku ise kompleksin kuzeyine bulunan kilisedir. Manastır içerisinde yer alan birçok mekânın ne amaçla kullanıldığı bilinmemektedir. Kilisenin ise duvarlarında bulunan resimlerinden anlaşılacağı üzere üç farklı ustanın burada çalıştığı düşünülmektedir.  Ana apsiste yer alan semboller gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Burada Hz. İsa'nın ve Hz. Meryem ve havarilerin sembolleri yer almaktadır. Niğde'de üniversite okumuş biri olarak Niğde civarında ilk ziyaret ettiğim yerlerden birisi Gümüşler manastırı olmuştur. Manastır içerisinde birçok farklı oda bulunmaktadır. Yerin altında da odalar söz konusudur. Aynı zamanda merkezden alt odalara bir haberleşme yöntemi kullanılması gerçekten ilginç çekiciydi. Sizler ziyaretinizde kesinlikle burada bulunmanızın gerektiğini düşünüyorum.

Tyana ören yeri

Niğde'nin Bor ilçesinin Kemerhisar kasabasında yer alan antik Tyana ören yerinin büyük bir bölümü kasabanın altında kalmıştır. Kasaba içerisinde çeşitli yerlerde bulunan heykeltraşlar, yapılan bilimsel kazılar sonucunda çıkarılmış ve bu eserler Niğde Müzesi’nde sergiye açılmıştır.

Kasabanın Kemerhisar olarak adlandırılması ise Niğde’nin Bahçeli kasabasında yer almakta olan Roma Havuzu olarak bilinen havuza hayat veren su kaynağın Roma döneminde yapılan su kemerleri ile sağlanmasından kaynaklı olarak kasaba Kemerhisar olarak adlandırılmıştır. Roma havuzundan başlayan hisar kasabanın içlerine kadar uzanmaktadır. Fakat günümüzde hisarın kalıntıları yer altında yer almaktadır. Kazı alanı içerisinde yer alan kemerler gün yüzüne çıkarılmıştır. Arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınan bu önemli kemerleri ve Roma havuzunun eşsiz güzelliği ile kesinlikle buluşmanızı ve Niğde’de görebileceğimiz ikinci durak noktası olduğunu düşünüyorum.

Köşk höyük

Niğde’nin Bahçeli kasabasında kayalık bir yamaç üzerinde yer almakta olan Köşk Höyük, 1981 yılında bilimsel kazılar neticesinde en eski tarım ve hayvancılık ile uğraşılan yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak bu bölge gün yüzüne çıkarılmıştır. ( M.Ö 6050-4911)

Buradaki yerleşim 5 farklı tabakadan oluşmaktadır. İlk dört tabakanın genç neolitik devre, diğer tabakanın ise erken kalkolitik devre ait olduğu aktarılmaktadır. Birçok odadan oluşan neolitik döneminin mimarisini görebileceğimiz bu eser kalkolitik dönemde ise sokak kenarlarına sıra ile dizilmiş evlerin belirli bir plan çerçevesinde inşa edildiğini göstermektedir. Aynı zamanda evlerin altlarında bulunan kemik kalıntıları ise ölülerin evlerin alt katlarına gömüldüğü anlaşılmıştır. Köşk Höyük, Niğde’de ziyaret edilmeye değer bir mimari yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Niğde Kayardı Bağları

Niğde’nin doğal güzellikleri arasında yer alan Kayardı Bağları yeşil alan bölgesi olarak Niğde için önemli bir yer teşkil etmektedir. Eski tarz evler, bakımlı olarak bulunan bağlar ve kayardı bölgesinde bulunan dere eşsiz bir görsel zenginlik oluşturmaktadır. Burayı tepe bir yerden izleme şansına sahip ve yol boyunca yürüme şansına sahip olabilmektesiniz. Kesinlikle tarihi eserleri gezerken bir mola tadında bir ara ile burayı ziyaret ederek kendinizi bu eşsiz güzelliğin tadına varmaya bırakabilirsiniz.

Niğde Alâeddin Camii

1223 yılında Niğde sancağının beyi olan Ziynettin Beşare tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüze kadar birkaç onarım ile günümüze kadar gelebilen bu camii, ilk halini büyük oranda korumaktadır. Bu caminin en güzel ve ziyaretçilerin odak noktası haline gelen sebebi ise; camiinin girişleri iki farklı kapıdan oluşmaktadır. Doğu tarafında yer almakta olan kapıda, yaz ayları içerisinde öğlen vakti esnasında güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak oluşan gölgede, kapı üzerine işlenmiş olan taçlı kadın figürü ortaya çıkmaktadır. Anlatılanlara göre usta, Niğde sancak beyinin kızına duymuş olduğu hissi ve aşkı ebediyen yaşatmak adına kapıya böyle bir süsleme yapmıştır. Gerçekten o gölgenin hissiyatına varmak kayda değer gözükmektedir. 

 

Benzer Yazılar