Dizel Araç Kullanma Teknikleri Nelerdir?

 Dizel Araç Kullanma Teknikleri Nelerdir?

 Dizel Araç Kullanma Teknikleri Nelerdir?

 

Kiralamarentacar.com firması olarak araç kiralamak isteyen müşterilerimizin can güvenliğini ön planda tutarak çalışmaktayız. Bu açıdan kiralamak istediğiniz araçlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışmaktayız. Sizlerin hizmetine sunmuş olduğumuz araçlarımız tüm bakımları yapılmış olarak sizlere teslim edilmektedir. Fakat araç hakkında bilgi sahibi olmadığımız zaman yolculuk sırasında talihsiz durumlar ile karşılaşabilmekteyiz.  

Dizel araçları kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı teknikler ve püf noktalar yolculuk esnasında sizlerin can güvenliğini sağlamakla birlikte daha konforlu bir yolculuk yaşamanızı da sağlamaktadır. Firmamız tarafından indirimli fiyatlara kiraladığınız araçların yanlış kullanımdan dolayı sizlere araç tamiri için maliyet çıkarmaması için dizel motorlu araçların kullanım tekniklerine hâkim olmanız gerekmektedir. Firma olarak can güvenliğinizi ve fazladan maliyete maruz kalmamanız adına daima sizlerin yanınızdayız.

Dizel otomobilleri kullanma tekniklerinden öncelikli olarak bahsetmek istediğim konu uzun yol yaparken yaptığımız hatalardır. Uzun yol boyunca dizel aracımızın motoru yüksek devirde çalıştığından kaynaklı olarak turbo da yer alan yağlama işleminde aynı seviyede hareket eder. Uzun yollarda mola için dinlenme tesislerine girdiğimizde aracımızı hemen stop ettirmemeliyiz. Çünkü yüksek hızda hareket eden turbo arıza vererek kilitlenebilir. Kiralamarentacar.com olarak dizel araçlarımızın hava filtrelerini kaliteli ve orjinal parçalar kullanmaktayız. Uzun yolculuk esnasında havada yer alan toz ve partiküller aracınıza zarar verebilmektedir. Yüksek devirde araç kullanım esnasında havadaki tozlar turbo pervanesine büyük oranda zarar oluşturarak parçalanmasına yol açabilir.

Firmamızın yeni nesil dizel araçlarını kullanırken dikkatli olmanız gereken bir diğer husus ise yakıttır. Yakıt alım işlemi için kesinlikle kaliteli yakıt firmalarını tercih etmelisiniz. Farklı ya da bilinmedik yakıt istasyonlarından aldığınız yakıtlar aracın enjektör sistemine kalıcı olarak büyük hasarlar oluşturabilmektedir.

Yolculuk esnasında araçları hangi devirde nasıl kullanmamız da önem arz etmektedir. Dizel motorlu araçlarda dikkat edilmesi gereken düşük devirlerde kullanmalıyız ve bununla birlikte aracın daha fazla ivme kazanması içinde düşük devirlerde zorlamamalıyız. Daha düşük vitese atarak motor rahatlayacak ve araç kendisini daha hızlı toplayacaktır. Aynı durum turbo dizel araçlar içinde geçerlidir. Yüksek devirlerde uzun süre kullanım turbo sistemine fazladan yük bindirir ve pervane millerine büyük zararlar verebilir. Aynı zamanda daha fazla yakıt tüketimine de yol açar.

Dizel araçlarımızı çalıştırırken yaklaşık bir dakikaya kadar çalışır vaziyette tutarak ısınmasını ve motor içinde bulunan hareketli parçaların kendi kendini yağlamasını beklemek önemlidir. Aracımızın motoru soğukken aniden yüklenmek motorun kilitlenmesine yol açabilmektedir. Kış aylarında dizel araç kullanıyorsak kesinlikle bu tekniği uygulamak gerekmektedir.

Yolculuk esnasında ne kadar sakin bir sürüş yaparsanız o düzeyde motor yıpranmasını engelleyebilir ve aracın çalışır sistemi daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Yeni nesil dizel araçlarımızı kullanırken bu tekniklere ve püf noktalara dikkat ettiğimiz zaman daha konforlu bir yolculuk yaşayabilirsiniz. İyi yolculuklar. 

 

Benzer Yazılar